Ogólne założenia
Dynamiczny rozwój sportów samochodowych, a zwłaszcza wy¶cigi na jedn± czwart± mili wymuszaj± poszukiwanie nowych rozwi±zań konstrukcyjnych. Częst± zmian± to tzw. "czip tuning", zmieniaj±cy mapę wtrysku paliwa, któr± można niemal dowolnie modyfikować, wpływaj±c na wielko¶ć momentu obrotowego i jego położenie, oraz na moc jednostki napędowej.




- Cywilne sprzęgło do Opla Kadeta z silnikiem ..... 1.4.
- Przykłady modernizacji różnych sprzęgieł. Po lewej ekstremalna konfiguracja sprzęgła AUDI A4. Docisk wzmocniony, sztywna tarcza, aluminiowe koło. Samochód przygotowany na 400m.
- Zestaw sprzęgła Nissan. Typowe sprzęgło na miasto.
- Opel Kadet 1.4
Gdy przyrost momentu obrotowego jest znaczny należy pamiętać o modernizacji czę¶ci odpowiedzialnych za przeniesienie napędu na koła. Pierwszym elementem przenosz±cym napęd jest sprzęgło, które często ulega awarii. Seryjne sprzęgła radz± sobie z przyrostem momentu o około 25%, lecz przebieg jego spada. Tradycyjne sprzęgło w momencie ruszania ¶lizga się aż do chwili, gdy samochód zacznie się toczyć, każda zmiana biegu to po¶lizg a tym samym wzrost temperatury i spadek współczynnika tarcia. Przy normalnej eksplatacji sprzęgła w ruchu miejskim osi±ga ono temperaturę 150 - 200 stopni C. Przekroczenie tej warto¶ci spowoduje zniszczenie termiczne sprzęgła. Pierwsze objawy nie radzenia sobie sprzęgła ze zwiększonym momentem to po¶lizg sprzęgła na czwartym, pi±tym biegu przy gwałtownym dodaniu gazu, gdy warto¶ć momentu obrotowego jest największa. Zwiększaj±c dynamikę silnika może się okazać, że tracimy energię bezpowrotnie przez po¶lizg sprzęgła.
Jazda sportowa to dynamiczne, agresywne działanie. Na sprzęgło działaj± olbrzymie siły, każdy start, "strzał" ze sprzęgła, zmiana biegu bez ujęcia gazu, czy hamowanie silnikiem to potężne obci±żenie, które sprzęgło musi znie¶ć. Wła¶nie sprzęgła sportowe sprostaj± tym problemom, przenios± większy moment obrotowy bez po¶lizgu, pracuj± w dużo wyższej temperaturze (700 stopni C), a skok pedału sprzęgła jest krótszy.
Należy jednak pamiętać, że sprzęgła te konstruowane s± do dynamicznej jazdy sportowej i charakteryzuj± się agresywnym działaniem. Trudno się z nimi grzecznie poruszać w ruch miejskim. Zmiana sprzęgła wymusza również wzmocnienie innych elementów, tj. półosie napędowe, elementy zawieszenia kół, poduszki skrzyni i silnika, a w niektórych przypadkach sterowanie sprzęgła.