Regeneracja sprzęgieł

W trakcie normalnej eksploatacji sprzęgło przejeżdża średnio około 120 do 180 tysięcy kilometrów. Po tym przebiegu występują pierwsze objawy zużycia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zakup kompletnego sprzęgła w ASO. Proszę jednak pamiętać, że asortyment sprzęgieł "na drugi montaż" to zwykle części po regeneracji. Oczywiście sprzęgła te zostały naprawione metodą przemysłową i sprawność ich nie odbiega od części fabrycznie nowych. Jeżeli jednak zdecydujecie się Państwo zregenerować sprzęgło oryginalne to najlepiej zlecić to sprawdzonym, wyspecjalizowanym warsztatom, które wykorzystują odpowiednie materiały i części zamienne, dbając przy tym o wysoką jakość świadczonych usług. Wieloletnie doświadczenia wskazują na to, że lepiej zregenerować sprzęgło oryginalne niż kupić tanią podróbkę wątpliwej jakości.

regeneracja sprzęgła regeneracja sprzęgła regeneracja sprzęgła regeneracja sprzęgła

Regeneracja tarczy sprzęgła

Po zdjęciu zużytych okładzin, umyciu tarczy i wstępnych oględzinach, klasyfikujemy tarcze do kompleksowej naprawy lub tylko do wymiany okładzin. Istotne znaczenie w prawidłowym działaniu sprzęgła ma tłumik drgań skrętnych. Decyduje on między innymi o płynnym ruszaniu, jest także izolatorem separującym "pulsowanie" silnika od pozostałej części układu napędowego. Po naprawie tłumika zakładamy odpowiedniej grubości okładziny cierne. Jakość tych okładzin ma wpływ na przebieg sprzęgła, na zużywanie się powierzchni ciernych docisku i koła zamachowego. Okładzina o złej jakości na pewno będzie dawała objawy szarpania sprzęgła przy ruszaniu. Zmontowaną tarczę sprzęgła sprawdzamy na bicie współosiowe.

Regeneracja docisku sprzęgła

Po umyciu docisku sprawdzamy jego siłę i głębokości wysprzęglania. Daje nam to obraz stanu zużycia docisku. Baczną uwagą zwracamy na sprężynę centralną, czy nie jest ona pęknięta, czy nie ma zbyt dużego luzu w punktach mocowania, czy miejsce styku z łożyskiem oporowym nie jest nadmiernie wyrobione. Istotną rolę w prawidłowym działaniu docisku mają trzy płaskie sprężyny, które często ulegają przegrzaniu lub wygięciu. Żeliwny pierścień dociskowy trąc o okładziny tarczy sprzęgła zużywa się, rozgrzewa i deformuje. Dociski z samo regulacją, które kompensują zużywanie się okładzin tarczy sprzęgła, powinny mieć obowiązkowo cofnięty regulator w położenie początkowe. Są to niektóre problemy, którym musimy sprostać przy naprawie docisku.

Regeneracja koła zamachowego

Koło zamachowe spełnia wielorakie funkcje: jest masą wirującą silnika, zębatką z którą współpracuje rozrusznik, powierzchnią cierną dla tarczy sprzęgła przyciskaną przez docisk, a także tłumikiem drgań w układzie przeniesienia napędu (koło dwumasowe). Niektóre koła współpracują również z czujnikiem położenia wału korbowego. Naprawa koła to m.in. toczenie i szlifowanie powierzchni ciernej oraz wymiana koronki zębatej. Zaprzestaliśmy naprawy kół dwumasowych z powodu braku plastikowych elementów tłumiących uginanie sprężyn. Bez wymiany tych elementów naprawa nie ma sensu.

Ponadto naprawa sprzęgła przynosi oczekiwany rezultat tylko wówczas gdy zregenerujemy sprzęgło oryginalne w całości, gdy wymienimy łożysko oporowe, oraz gdy mechanicy zmontują sprzęgło w sposób technologiczny. Zapewniamy wtedy przebieg powyżej 100 tysięcy kilometrów.

created by webtime